برگزاری کارگاه حق دسترسی به اطلاعات در هرات

برگزاری کارگاه حق دسترسی به اطلاعات در هرات

دومین کارگاه آموزشی حق دسترسی به اطلاعات، برای شماری از مسوولان بخش روابط عمومی اداره‌های دولتی و خبرنگاران رسانه‌های محلی و ملی، از سوی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان در هرات برگزار شد. مسوولان انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان، هدف از راه‌اندازی این کارآگاه آموزشی را آموزش و افزایش آگاهی مسوولان روابط عمومی و خبرنگاران هرات از قانون دسترسی به اطلاعات عنوان می‌کنند.

عبدالوهاب وهاب صدیقی آموزگار این کارگاه می‌گوید: «ما خواستیم، خبرنگاران و مسوولان اداره‌های دولتی را کنار هم جمع کنیم تا تعامل بهتری میان شان ایجاد شود.» وی می‌افزاید، بسیاری از کارمندان اداره‌های دولتی نمی‌دانند که این قانون چیست و چه ماده‌هایی دارد.

شماری از اشتراک کننده‌گان، هدف از اشتراک در این کارگاه آموزشی را آگاهی بیشتر حق دسترسی به اطلاعات از اداره‌های دولتی می دانند. سودابه احراری، مدیر مسوول خبرگزاری بانوان افغانستان می‌گوید، با این‌که قانون حق دسترسی به اطلاعات وجود دارد اما بسیاری از مسوولان اداره‌ها دولتی هرات حاضر به دادن اطلاعات به خبرنگاران و شهروندان نیستند. به گفته او این سیمینار به خبرنگاران کمک می‌کند تا راه‌های استفاده از قانون را بیاموزند.

شماری دیگر از اشتراک کنندگان به این باور اند که برگزاری کارگاه آموزشی حق دسترسی به اطلاعات کمک می‌کند تا شکاف موجود میان اداره‌های دولتی و خبرنگاران از بین برود. حامد الهام، مدیر عمومی اطلاعات و ارتباط عامه‌ی ریاست محیط زیست ولایت هرات می‌گوید، برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌تواند شگاف موجود میان خبرنگاران و مسوولان در اداره‌های دولتی، در زمینه‌ی ارائه‌ی اطلاعات را از بین ببرد.

در همین حال نورالحق احمدی، آمر ارتقای ظرفیت ولایت هرات و یکی از اشتراک کنندگان این کارگاه می‌افزاید، گردهم آمدن مسوولان اداره‌های دولتی و خبرنگاران، فاصله‌ی گنگ میان خبرنگاران و مسوولان اداره‌های دولتی را از بین می‌برد و روند اطلاع‌رسانی را تقویت می‌کند. به باور وی، هر چقدر که رابطه‌ی یک اداره‌ با رسانه‌ها بهتر باشد، دستاوردها و چالش‌های آن اداره از طریق رسانه‌ها بهتر و بیشتر منعکس می‌شود.

این دومین کارگاه آموزش حق دسترسی به اطلاعات است که از سوی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان برای کارمندان و مسوولان روابط عمومی اداره‌های دولتی و خبرنگاران محلی هرات برگزار می شود.

دومین دورفراغت دانشجویان دختر رشتۀ ژورنالیزم از برنامۀ کارآموزی

دومین دورفراغت دانشجویان دختر رشتۀ ژورنالیزم از برنامۀ کارآموزی

د ر دومین دور فراغت کارآموزان خبرگزاری بانوان افغانستان امروز چهارشنبه (۲۶، سرطان)، ۲۵ تن از دانشجویان و دانش‌آموختگان دختر دانشکده‌ی روزنامه‌نگاری سند فراغت گرفتند.
مسوولان در خبرگزاری بانوان افغانستان، هدف از راه‌اندازی این دوره‌های کارورزی را افزایش ظرفیت زنان خبرنگار در عرصه‌ی کارهای عملی عنوان می‌کنند.
سودابه احراری،  مدیر مسوول خبرگزاری بانوان افغانستان، هدف از راه‌اندازی این برنامه‌ها را بلند بردن ظرفیت دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌ی روزنامه‌نگاری در بخش کارهای عملی عنوان می‌کند.
او می‌گوید: «چون در دانشگاه بیشتر روی موارد نظری تمرکز می‌شود و فرصت‌ کارهای عملی برای دانشجویان این رشته کم است، خبرگزاری بانوان افغانستان دوره‌های سه‌ماهه‌ی کارآموزی را برای دانشجویان و دانش‌آموختگان این رشته راه‌اندازی می‌کند.»
وی هدف از ایجاد این خبرگزاری را انعکاس مشکلات و ابعاد مثبت زندگی زنان عنوان کرده و می‌گوید، این سایت در سراسر کشور و خارج از کشور بازدید دارد.
مدیر مسوول خبرگزاری بانوان افغانستان می‌افزاید، در این مدت دختران کارآموز کار میدانی، سوژه‌یابی، آشنایی با منابع و تکنیک‌های تهیه‌ی خبر و گزارش را آموخته اند.

مسوولان در انستیتوت تحقیقیات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان، هدف از برگزاری دوره‌های کارآموزی را افزایش ظرفیت زنان خبرنگار در زمینه‌ی کارهای حرفه‌یی و علمی بیان می‌کند.
وهاب صدیقی، مدیر اجرایی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌یی افغانستان می‌گوید، «هدف اساسی این است که روند دادخواهی برای زنان را تسریع کنیم و برای این، نیازمندیم تا زنانی را داشته باشیم که مهارت‌های بلند در حوزه‌ی کار اطلاع‌رسانی داشته باشیم.»
مسوولان در اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ هرات راه‌اندازی برنامه‌های این‌چنینی را برای افزایش مهارت‌های زنان خبرنگار موثر می‌دانند.
آریا رووفیان، رییس اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید، کار خبرگزاری بانوان افغانستان در زمینه‌ی اطلاع‌رسانی و تلاش برای احقاق حقوق زنان قابل توصیف است.
مسوولان در ولایت هرات نیز کار خبرگزاری بانوان افغانستان را ارزش‌مند ارزیابی کردند.
وحیده عزیزی کارشناس جندر ولایت می‌گوید: «این زنان با تلاش و مبارزه در برابر تبعیض و نابرابری‌ها به اطلاع‌رسانی از وضعیت زنان می‌پردازند و این با ارزش است. »

وی همچنان از تلاش برای همکاری‌های بیشتر با این خبرگزاری سخن گفت.
در همین حال، شماری از فعالان حقوق زن از روند کار خبرگزاری بانوان تقدیر کرده و آن را با ارزش عنوان کردند.
سکینه حسینی فعال حقوق زن، از کار خبرگزاری بانوان افغانستان تقدیر کرده و افزود: «در این مقطع زمانی که باورهای کمتری به کار زنان وجود دارد، تلاش این تیم برای انعکاس و نشر حقایق بسیار ارزشمند است.»
او با اشاره به چالش‌های زنان خبرنگار در دسترسی به اطلاعات؛ از نهادهای دولتی و خصوصی خواست تا با خبرنگاران همکاری بیشتری در قسمت ارائه‌ی اطلاعات داشته باشند.

در همین حال شماری از کارآموزان نیز این دوره را برای آینده‌ی کاری شان مفید عنوان می‌کنند.
فرشته رحیمی، یک تن از کارآموزان خبرگزاری بانوان، می‌گوید، این فرصت به او کمک کرده است، تا تکنیک‌های نوشتن گزارش و خبر و همچنان مصاحبه را بیاموزد.
او می‌افزاید، علاقه‌ی خاصی به کار خبرنگاری داشته است و این فرصت کارورزی به او کمک کرد تا در این زمینه‌ آموزش‌های عملی ببیند.
زینب سپهری یک تن دیگر از کارآموزان این دوره می‌گوید، این فرصت به او کمک کرده است تا برای گزارشگری در سایت آماده شود.
او می‌افزاید، اولین گام‌هایش در زمینه‌ی کار روزنامه‌نگاری را در این دوره‌های کارورزی گذاشته است.
سپهری افزود، چون در دانشگاه فرصت‌ فراگیری تکنیک‌های کار روزنامه‌نگاری به گونه‌ی عملی کمتر مهیاست، این دوره‌های کارورزی می‌تواند برای دانشجویان و دانش‌آموختگان روزنامه‌نگاری فرصت مهمی است.
خبرگزاری بانوان افغانستان در طول دوره‎ی کاری چهار ساله‌اش در هرات، فعالیت‌های ارزنده‌یی در بخش حقوق بانوان، برابری جنسیتی داشته است.

گزارشگر: سیمین صدف

فراخوان جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات

فراخوان جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات

انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان به مناسبت “ ۳ می روزجهانی آزادی مطبوعات” و به خاطر پشتیبانی از  فعالیت‌های خبرنگاران با استعداد و رسانه‌های حرفه‌ای،  چهارمین جشنوارۀ جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی” برگزار می‌کند.

“جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات” در یک رقابت آزاد و حرفه‌ای توسط هیئت داوران متخصص، مسلکی و با تجربۀ حرفه‌ای در این بخش‌ها اهدا می‌شود:

 1. بهترین گزارش رسانه‌ای ویژه مردان خبرنگار
 2. بهترین گزارش رسانه‌ای ویژه بانوان خبرنگار
 3. بهترین عکس خبری
 4. بهترین گوینده­ی خبر
 5. بهترین بستۀ خبری رادیویی
 6. بهترین بستۀ ‌خبری تلویزیونی

چگونگی ارائۀ درخواست‌ها

رسانۀ محلی هرات و خبرنگاران فعال در این ولایت، می‌تواند کارهای حرفه‌ای شان را در بخش های ذکر شده در این جشنواره   نامزد کنند. رسانه‌ها و افراد علاقه‌مند و واجد شرایط، آثار خود را به ایمیل award.airms@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار اول ثور ۱۳۹۸ خورشیدی است.

 کی‌ها بهترین‌ها را انتخاب می‌کنند؟

برندگان ”جوایز رسانه‌ای صلاح الدی سلجوقی” در یک رقابت آزاد و حرفه‌ای، توسط یک هیئتی از داوران مستقل  متخصص، با تجربۀ کار و تدریس ژورنالیزم در دانشگاه، برگزیده خواهند شد. هیئت داوران، آثار و تولیدات ارسالی به جشنواره را  بر اساس معیارهای هر بخش از جمله رعایت اصول حرفه‌ای ژورنالیزم، نوآوری، اثربخشی آثار در جامعه ارزشیابی خواهند کرد و برندگان را برخواهند گزید.

۱شرایط نامزدی بهترین گزارش سال هرات(مردان خبرنگار و بانوان خبرنگار)

گزارش‌ها متمرکز بر موضوعات مهم سیاسی – اجتماعی هرات از جمله نا امنی، مبارزه با فساد، آموزش و پرورش، حقوق بشر و یا مسایل توسعه و… باشد.

 1. گزارش‌های نامزد شده تاثیری و یا تغییر در جامعه ایجاد کرده باشد.
 2. گزارش معیارهای ژورنالیزم تحقیقی را در خود داشته باشد.
 3. معیارهای حرفه‌ای ژورنالیزم در تهیه گزارش‌ها رعایت شده باشد.
 4. گزارش در یکی از رسانه‌ها نشر شده باشد.
 5. گزارش حداکثر در یک سال اخیر تهیه و نشر شده باشد.

۲شرایط نامزدی بهترین بستۀ خبری رادیویی هرات

 1. بستۀ خبری رادیویی از ۳۰ دقیقه بیشتر نباشد.
 2. بستۀ خبری رادیویی حداقل در شش ماه اخیر در یکی از رادیوهای محلی هرات تهیه و نشر شده باشد.
 3. رادیوی مورد نظر در حال حاضر در هرات فعالیت داشته باشد.
 4. یک نمونه از بسته‌های خبری که در فواصل مختلف سال تهیه شده باشد را دبیرخانه جشنواره فرستاده شود.
 5. بیشتر محتوای تولید شده بستۀ خبری باید محصول انحصاری رسانه مورد نظر باید باشد.
 6. معیارهای حرفه‌ای ژورنالیزم در تهیۀ بستۀ خبری رعایت شده باشد.
 7. تنوع و جذابیت در جریان بسته خبری رادیویی رعایت شده باشد.

۳شرایط نامزدی بهترین بستۀ خبری تلویزیونی هرات

 1.  بستۀ خبری تلویزیونی از ۳۰ دقیقه بیشتر نباشد.
 2.  بستۀ خبری تلویزیونی حداقل در شش ماه اخیر در یکی از تلویزیون های محلی هرات تهیه و نشر شده باشد.
 3.   تلویزیون مورد نظر در حال حاضر در هرات فعالیت داشته باشد.
 4.  بیشتر محتوای تولید شده بستۀ خبری تلویزیونی باید محصول انحصاری رسانه مورد نظر باید باشد.
 5.   یک نمونه از بسته‌های خبری که در فواصل مختلف سال تهیه شده باشد به دبیرخانه جشنواره فرستاده شود.
 6.    معیارهای حرفه‌ای ژورنالیزم در تهیه بستۀ خبری رعایت شده باشد.
 7.    تنوع و جذابیت در جریان بستۀ خبری تلویزیونی رعایت شده باشد.

۴- شرایط نامزدی بهترین گویندگی در رسانه‌‌های هرات

 1. گویندۀ برحال در یکی رسانه‌ های محلی هرات باشد.
 2. حداقل سه سال تجربۀ کاری حرفه‌ای داشته باشد.
 3. معیارهای حرفه‌ای گویندگی در رادیو تلویزیون را آن رعایت شده باشد
 4.   صدای خوب و یا تصویر مناسب گوینده دربرنامه نامزد شده به کار رفته باشد.
 5.  تکنیک های گویندگی در آن برنامه به درستی رعایت شده باشد.

۵- شرایط نامزدی بهترین عکس خبری هرات

 1. تکنیک ها و معیارهای عکاسی خبری را در عکس به کار رفته باشد.
 2.  حجم عکس‌های نامزد شده دستکم چهار میگابایت باشد.
 3.   عکس‌ها با کامرۀ حرفه‌ای گرفته شده باشد.
 4.   عکس متعلق به خود نامزد باشد و از جای دیگر نگرفته باشد.
 5.   عکس در یکی از رسانه ها نشر شده باشد.
 6.     عکس حداقل در جریان یک سال اخیر از سوژه هایی در هرات گرفته شده باشد.

نامزدان این بخش های جشنواره، مشخصات و لینک‌های نمونه‌های کاری خود را به ایمیل award.airms@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار  اول ثور سال ۱۳۹۸ خورشیدی است.

یادداشت: برندگان این جشنواره در یک همایش با شکوهی در هرات به مناسبت ۳ می،  روز جهانی آزادی مطبوعات اعلام خواهند شد. قابل یادآوری است که هر فرد فقط در یک بخش و رسانه‌ها در دو بخش بیشتر نمی توانند کارهای رسانه‌ای شان را نامزد کنند.

صلاح الدین سلجوقی کی بود؟

علامه صلاح الدین سلجوقی در سال ۱۲۷۴ هجری شمسی در شهر باستانی هرات در یک خانوادهء متدین و اهل دانش و فضیلت بدنیا آمد. او شاعری بزرگ، پژوهشگری زبردست، روزنامه‌نگار حرفه‌ای  و دولتمرد افغانستانی بود که مقدمات علوم عربی و ادبیات  پارسی را نزد پدرش فراگرفت.

مرحوم سلجوقی در پست‌های مختلف دولتی در هرات و کابل ایفای وظیفه نمود. چنانچه در سال ۱۳۰۰ خورشیدی مدیر معارف در زادگاه اش هرات شد و با خلاقیت و نبوغ سرشارش به خدمات ارزنده‌ای ر چارچوب وزارت معارف پرداخت  و بحیث مدیر جریدهء « اتفاق اسلام » و جریدهء « فریاد» در هرات مشغول گردیده و خدمت نمود.  سپس رهسپار کابل شده  و مدتی را به صفت آموزگار به تدریس منطق و ادبیات  در مشهورترین مکاتب کابل پرداخت و همزمان عضو فعال دارالتألیف نیز بود.

مرحوم سلجوقی در پست های گوناگون دولتی از قبیل مدیریت جریدهء « ثروت» ، مدیر مطبوعات وزارت امور خارجه،  منشی دارالتحریر شاهی ، کنسول افغانستان در بمبئی، ژنرال کنسول افغانستان در دهلی  و مستشار در سفارت افغانستان در کراچی خدمت کرد.

اولین گام در جهت توسعه مطبوعات، تاسیس ریاست مستقل مطبوعات در افغانستان بود که اولین رییس آن صلاح الدین سلجوقی بود. او راستای تدوین اصولنامه مطبوعاتی و رشد روزنامه‌ها  و مجلات در کشور تلاش های بی نظیری کرد.

او یکی از نویسندگان تأثیر گذار بر روند فرهنگی افغانستان بود که آثار ماندگاری در عرصه های فلسفه، ادبیات، هنر، دین، و سیاست از خویش به جا گذاشت.

علامه سلجوقی در جوزای سال ۱۳۴۹ درگذشت و ضایعه ای بزرگ بر فرهنگ و تاریخ افغانستان فرود آمد.

بنابراین این جوایز رسانه‌ای، برای بزرگداشت از شخصیت و جایگاه علمی و رسانه‌ای علامه صلاح الدین سلجوقی روزنامه‌نگار، پژوهشگر، دانشمند و شاعر بزرگ به نام او  نام‌گذاری شده است.

 

 

اهدای “جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی” در هرات

اهدای “جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی” در هرات

 

سومین جشنواره‌ی “جوایز رسانه‌ای صلاح‌الدین سلجوقی”  از سوی انستیتوت تحقیقات ومطالعات رسانه‌ای افغانستان به مناسبت سوم می روز جهانی آزادی مطبوعات در هرات برگزار شد.

در این جشنواره، به ۹ تولید حرفه‌ای رسانه‌ای در بخش‌های گزارش حرفه‌ای، عکس خبری، گویندگی خبر، بسته‌ی خبر رادیویی، بسته‌ی خبر تلویزیونی، برنامه‌ی تحلیلی، وب‌سایت خبری، گزارش ورزشی و فعالیت خبرنگاری در رسانه‌ی اجتماعی؛ انتخاب و برای برندگان تندیس ویژه جشنواره و جوایزی اهدا شد.

عبدالوهاب صدیقی مسوول اجرایی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان هدف از برگزاری این جشنواره را تشویق، ترغیب و انگیزه‌دهی خبرنگاران جهت تولید برنامه‌های بهتر رسانه‌ای موثر دانست.

آقای صدیقی افزود؛ حرفه‌ای ترین محصولات رسانه‌ای توسط تیم هیأت داوران متخصص و با تجربه‌ای انتخاب شده و اعضای انستیتوت در آن هیچ‌ نقشی نداشته اند.

در همین حال سهیلا عرفانی رییس دانشکده‌ی ژورنالیزم دانشگاه هرات، برگزاری چنین برنامه‌ها را برای افزایش انگیزه‌ی خبرنگاران موثر دانست.

خانم عرفانی می‌گوید: «برای این که رسانه‌ها پیشرفت کنند، باید این دوره‌ی گذار را طی کنند و امیدواریم این مقایسه‌ها گامی باشد برای حرفه‌ای کار کردن خبرنگاران ».

وی هم‌چنان از خبرنگاران محلی خواست تا در زیبانویسی توجه بیشتر داشته و دقت را فدای سرعت نکنند.

جوایز جشنواره در بخش های زیر به خبرنگاران و رسانه‌های برتر هرات اهدا شد:

جایزه بهترین گزارش تلویزیونی به نصیراحمد صالحی از تلویزیون آریانا هرات، جایزه بهترین گزارش رادیویی به عاطفه علی‌زاده از رادیو معراج، جایزه بهترین عکس خبری به رامین افشار عکاس آزاد، جایزه بهترین برنامه‌ی تحلیلی به طارق پیمان از تلویزیون آسیا، جایزه بهترین گویندگی خبر به عبدالله سلجوقی از رادیو معراج، جایزه بهترین بسته‌ی خبری رادیویی به رادیو معراج، جایزه بهترین کانال خبری در فضای مجازی به آژانس باختر، جایزه بهترین وب سایت خبری  به سایت خبری کهندژ  و جایزه بهترین گزارش ورزشی  به واسع احمدی اهدا شد.

در همین حال نصیراحمد صالحی خبرنگار تلویزیون آریانا و برنده‌ی بهترین گزارش تلویزیونی، برگزاری چنین برنامه‌ها را در وضعیت شکننده‌ی موجود برای روحیه‌دهی روزنامه‌نگاران موثر می‌داند.

وی می‌گوید: «چنین برنامه‌هایی برای خبرنگاران روحیه می‌دهد تا حرفه‌ای کار کنند وانگیزه‌ی خوبی می‌شود تا خبرنگاران بیشتر از پیش تلاش کنند ».

عاطفه علی‌زاده خبرنگار رادیو معراج و برنده‌ی بهترین بسته‌ی خبری رادیویی می‌گوید: «این برنامه‌ها برای خبرنگاران انگیزه می‌دهد تا بهتر کار کنند من سال گذشته هم کاندید بودم اما امسال تلاش بیشتری کردم و موفق شدم ».

خانم علی‌زاده می‌افزاید؛ این برنامه‌ها سبب می‌شود تا خبرنگاران با روحیه‌ی بیشتری کار کرده و برای شرکت در چنین رقابت‌هایی تلاش کنند.

هرچند برخی از داوران، محصولات رسانه‌ای امسال را نسبت به سال گذشته ضعیف‌تر خواندند، اما ابراز امیدواری کردند تا برگزاری چنین جشنواره‌هایی بتواند خبرنگاران را برای تولید بهترین محصولات رسانه‌ای ترغیب کند.

جشنواره‌ی جوایز رسانه‌ای صلاح‌الدین سلجوقی یکی از اقدام‌هایست که انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان از سال ۱۳۹۴ به این سو، جهت رشد محصولات رسانه‌ای و ایجاد رقابت سالم میان خبرنگاران برگزار می‌کند.

کنفرانس “ایمنی  و حفاظت خبرنگاران و رسانه‌های هرات” برگزار شد

کنفرانس “ایمنی  و حفاظت خبرنگاران و رسانه‌های هرات” برگزار شد

همایش “ایمنی  و حفاظت خبرنگاران و رسانه‌های هرات؛ چالش‌ها و پاسخ‌های جدید” به مناسبت سوم می روز جهانی آزادی مطبوعات  از سوی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان برگزار شد. این همایش به هدف آسیب شناسی وضعیت امنیتی خبرنگاران و نیز گرامی داشت از خبرنگاران کشته شده هفتۀ اخیر برگزار شد.

مقام‌های محلی، مسوولان امنیتی، خبرنگاران، مدیران رسانه‌ها و  شماری از استادان دانشگاه شرکت کردند.

عبدالوهاب صدیقی مسوول اجرایی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه ای افغانسات می گوید که تامین امنیت خبرنگاران  و   رسیدگی به پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران محور اصلی بحث این همایش است.

در این همایش پنلی با اشتراک جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، امین اللهامین آمر امنیت فرماندهی پلیس هرات، شاه‌پور صابر خبرنگار، فواد احمدی معاون کمیته مصوونیت و امنیت خبرنگاران نیز برگزار شد.

شاه‌پور صابر، خبرنگار در این برنامه  به چالش‌هایی  که سد راه فعالیت خبرنگاران در هرات قرار دارد پرداخت و ضمن نگرانی از نبود امنیت و تهدیدهای امنیتی علیه خبرنگاران، از خبرنگاران خواست تا متوجه این موضوع باشند که در چه محیط و شرایطی فعالیت می‌کنند.

وی می‌گوید؛ افغانستان بدترین مکان برای فعالیت‌های خبرنگاری است و حکومت نتوانسته “مشکلات امنیتی” را از راه بردارد.

وی در ادامه گفت، نیرو‌های امنیتی باید برخورد درست و منظقی با خبرنگاران داشته باشند.

در ادامه‌ی پنل به چگونگی  ثبت قضایای خشونت در برابر خبرنگاران از سوی کمیته مصوونیت و امینت خبرنگاران پرداخته شد.

گفته می‌شود عاملان بیشتر خشونت‌ها در برابر خبرنگاران به دادگاه کشانده نشده اند.

فواد احمدی، معاون کمیته مصوونیت و امینت خبرنگاران از موفقیت‌های این کمیته در ارتباط به رسیدگی قضایای خشونت در برابر خبرنگاران سخن گفت.

وی می‌گوید؛ برای اولین بار قضیه خشونت در برابر یک خبرنگار از سوی کمیته مصوونیت و امنیت خبرنگاران در هرات به دادستانی رفته است.

در همینن حال  در ادامه بحث جیلانی فرهاد، سخنگدوی والی هرات، گفت؛ حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران در اولویت کاری دولت افغانستان قرار دارد.

او در ادامه افزود، برای حفاظت از خبرنگاران برنامه‌های روی دست دارند که خبرنگاران را در دسترسی به اطلاعات می‌تواند خیلی کمک کند.

او می‌گوید حمایت ار خبرنگاران در “صدر برنامه‌های کاری” ولایت قرار دارد و از خبرنگاران خواست تا نکات ایمنی را مراعات کنند.

این در حالی است که امین الله امین، آمر امنیت فرماندهی پلیس در هرات در آغاز صحبت‌هایش این مساله را پذیرفت و از خبرنگاران خواست تا نکات ایمنی را در محل‌ رویداد رعایت کنند.

او در ادامه صحبت‌هایش از تمامی خبرنگارانی که ازسوی پلیس مورد توهین و خشونت قرار گرفته اند معذرت خواهی کرد.

این در حالیست که در سال ۲۰۱۷ در افغانستان، ۷۶ مورد خشونت در برابر خبرنگاران به ثبت رسیده است که شامل حملات مسلحانه که منجر به قتل لت وکوب شده است و عاملان آن عمدتاً دولت، طالبان و زورمندان محلی، بوده اند.

این همایش در حالی برگزار شد که هفته پیش ۱۰ خبرنگار و کارمند رسانه ای در نتیجه یک حمله انتحاری و تیراندازی درکابل و خوست کشته شدند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

فراخوان جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات

فراخوان جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات

انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان به مناسبت “ ۳ می روزجهانی آزادی مطبوعات” و به خاطر پشتیبانی از  فعالیت‌های خبرنگاران با استعداد و رسانه‌های حرفه‌ای،  سومین جشنوارۀ جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی” برگزار می‌کند.

“جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات” در یک رقابت آزاد و حرفه‌ای توسط هیئت داوران متخصص، مسلکی و با تجربۀ حرفه‌ای در این بخش‌ها اهدا می‌شود.

 1. بهترین گزارش رسانه‌ای
 2. بهترین عکس خبری
 3. بهترین گویندگی خبر
 4. بهترین بستۀ خبری رادیویی
 5. بهترین بستۀ ‌خبری تلویزیونی
 6. بهترین برنامه‌های تحلیلی
 7. بهترین گزارش ورزشی
 8. بهترین وب‌سایت خبری
 9. بهترین فعالیت خبرنگاری در رسانه‌های اجتماعی

چگونگی ارائۀ درخواست‌ها

رسانۀ محلی هرات و خبرنگاران فعال در این ولایت، می‌تواند کارهای حرفه‌ای شان را در بخش های ذکر شده در این جشنواره   نامزد کنند. رسانه‌ها و افراد علاقه‌مند و واجد شرایط، آثار خود را به ایمیل awards.airms@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۹ ثور سال ۱۳۹۷ خورشیدی است.

 کی‌ها بهترین‌ها را انتخاب می‌کنند؟

برندگان ”جوایز رسانه‌ای صلاح الدی سلجوقی” در یک رقابت آزاد و حرفه‌ای، توسط یک هیئتی از داوران مستقل  متخصص، با تجربۀ کار و تدریس ژورنالیزم در دانشگاه، برگزیده خواهند شد. هیئت داوران، آثار و تولیدات ارسالی به جشنواره را  بر اساس معیارهای هر بخش از جمله رعایت اصول حرفه‌ای ژورنالیزم، نوآوری، اثربخشی آثار در جامعه ارزشیابی خواهند کرد و برندگان را برخواهند گزید.

۱-شرایط نامزدی بهترین گزارش سال هرات

گزارش‌ها متمرکز بر موضوعات مهم سیاسی – اجتماعی هرات از جمله نا امنی، مبارزه با فساد، آموزش و پرورش، حقوق بشر و یا مسایل توسعه و… باشد.

 1. گزارش‌های نامزد شده تاثیری و یا تغییر در جامعه ایجاد کرده باشد.
 2. گزارش معیارهای ژورنالیزم تحقیقی را در خود داشته باشد.
 3. معیارهای حرفه‌ای ژورنالیزم در تهیه گزارش‌ها رعایت شده باشد.
 4. گزارش در یکی از رسانه‌ها نشر شده باشد.
 5. گزارش حداکثر در یک سال اخیر تهیه و نشر شده باشد.

۲- شرایط نامزدی بهترین بستۀ خبری رادیویی هرات

 1.  بستۀ خبری رادیویی از ۳۰ دقیقه بیشتر نباشد.
 2.  بستۀ خبری رادیویی حداقل در شش ماه اخیر در یکی از رادیوهای محلی هرات تهیه و نشر شده باشد.
 3.  رادیوی مورد نظر در حال حاضر در هرات فعالیت داشته باشد.
 4.   یک نمونه از بسته‌های خبری که در فواصل مختلف سال تهیه شده باشد را دبیرخانه جشنواره فرستاده شود.
 5.   بیشتر محتوای تولید شده بستۀ خبری باید محصول انحصاری رسانه مورد نظر باید باشد.
 6.   معیارهای حرفه‌ای ژورنالیزم در تهیۀ بستۀ خبری رعایت شده باشد.
 7.   تنوع و جذابیت در جریان بسته خبری رادیویی رعایت شده باشد.

۳- شرایط نامزدی بهترین بستۀ خبری تلویزیونی هرات

 1.    بستۀ خبری تلویزیونی از ۳۰ دقیقه بیشتر نباشد.
 2.    بستۀ خبری تلویزیونی حداقل در شش ماه اخیر در یکی از تلویزیون های محلی هرات تهیه و نشر شده باشد.
 3.     تلویزیون مورد نظر در حال حاضر در هرات فعالیت داشته باشد.
 4.    بیشتر محتوای تولید شده بستۀ خبری تلویزیونی باید محصول انحصاری رسانه مورد نظر باید باشد.
 5.     یک نمونه از بسته‌های خبری که در فواصل مختلف سال تهیه شده باشد به دبیرخانه جشنواره فرستاده شود.
 6.      معیارهای حرفه‌ای ژورنالیزم در تهیه بستۀ خبری رعایت شده باشد.
 7.      تنوع و جذابیت در جریان بستۀ خبری تلویزیونی رعایت شده باشد.

۴- شرایط نامزدی بهترین فعالیت خبرنگاری در رسانه‌های اجتماعی – هرات

 1.     خلاقیت و نوآوری‌هایی در تکنیک های اطلاع رسانی به مردم به کار برده باشد.
 2.      فعالیت خبرنگاری حداقل در دو رسانه اجتماعی برای اطلاع رسانی سریع و تعاملی به مردم استفاده شود. از جمله ( فیس بوک، تویتر، یوتیوب و تلگرام یا دیگر اپلیکیشن‌های گفتگویی)
 3. کانال و یا صفحه خبرنگاری در رسانه‌‎های اجتماعی متعلق به فردی مسلکی و یا با تجربه سه سال در زمینه خبرنگاری باشد.
 4.  اصول و معیارهای ژورنالیزم در جریان اطلاع رسانی از طریق آن صفحه و کانال رسانه های اجتماعی به کار رفته باشد.
 5.   کانال و یا صفحه در رسانه‌های اجتماعی در بین مردم و جامعه رسانه‌ای پرمخاطب و محبوب باشد.
 6.   در اطلاع رسانی دقیق، حرفه‌ای و سریع پیشگام بوده باشد.

۵- شرایط نامزدی بهترین گویندگی در رسانه‌‌های هرات

 1.  گویندۀ برحال در یکی رسانه‌ های محلی هرات باشد.
 2.  حداقل سه سال تجربۀ کاری حرفه‌ای داشته باشد.
 3.   معیارهای حرفه‌ای گویندگی در رادیو تلویزیون را آن رعایت شده باشد
 4.     صدای خوب و یا تصویر مناسب گوینده دربرنامه نامزد شده به کار رفته باشد.
 5.    تکنیک های گویندگی در آن برنامه به درستی رعایت شده باشد.

۶- شرایط نامزدی بهترین برنامه‌های تحلیلی هرات

 1.   حداقل سه سال تجربۀ کاری در اجرا و گردانندگی برنامه‌های تحلیلی را داشته باشد.
 2.    گردانندۀ برحال در یکی از رسانه‌های محلی هرات باشد.
 3.     معیارهای ژورنالیزم و گردانندگی را در اجرای برنامه در نظر گرفته باشد.
 4.     برنامۀ تحلیلی نگاه تحقیقی و عمقی به رویدادها داشته باشد.
 5.      برنامه تحلیلی تاثیر و یا تغییری در جامعه ایجاد کرده باشد.
 6.    لینک یک نمونه از آخرین برنامه های تحلیلی به دبیرخانه جشنواره فرستاده شود.
 7.    سوژه برنامه تحلیلی درباره رویدادها و تحولات هرات باشد.

۷- شرابط نامزدی بهترین وب‌سایت خبری هرات

 1.   وب‌سایت خبری نامزد شده حداقل در شش ماه اخیر ساخته شده باشد.
 2.     در اطلاع رسانی سریع پیشگام باشد و روزانه حداقل ۵ نوشتهۀ حرفه ای منتشر نماید
 3.     مطالب منتشر شده در وب سایت تولید انحصاری خود آن باشد.
 4.    در وب‌سایت خبری زمینۀ تعامل با کاربران را در حد قابل قبولی فراهم شده باشد.
 5.     وب‌سایت خبری نامزد شده دارای قالب زیبا و حرفه‌ای با امکانات و خدمات بالایی داشته باشد.
 6.      نامزد شده امکانات و ابزارهای خدماتی لازم را برای زیبایی و ارایه خدمات بیشتر داشته باشد.
 7.      از عناصر مختلف رسانه ای (متن، صدا، عکس، ویدیو و گرافیک) در مطالب وب‌سایت استفاده شده باشد.
 8.       بیشتر مطالب منتشر شده در وب سایت درباره رویدادهای هرات باشد.

دارای رتبه بالایی در رتبه بندی وب سایت الکسا داشته باشد.

۸- شرایط نامزدی بهترین عکس خبری هرات

 1.  تکنیک ها و معیارهای عکاسی خبری را در عکس به کار رفته باشد.
 2.    حجم عکس‌های نامزد شده دستکم چهار میگابایت باشد.
 3.     عکس‌ها با کامرۀ حرفه‌ای گرفته شده باشد.
 4.     عکس متعلق به خود نامزد باشد و از جای دیگر نگرفته باشد.
 5.     عکس در یکی از رسانه ها نشر شده باشد.
 6.       عکس حداقل در جریان یک سال اخیر از سوژه هایی در هرات گرفته شده باشد.

۹- شرایط نامزدی بهترین گزارش ورزشی هرات

 1.      گزارش ورزشی از  یکی از رسانه‌های محلی هرات باشد.
 2. نوآوری‌ها و خلاقیت‌های ویژه‌ای در گزارش ورزشی به کار رفته باشد.
 3.   اصول و معیارهای حرفه‌ای گزارشگری را در روند گزارش ورزشی به کار رفته باشد.
 4.    گزارش ورزشی از غنامندی های قابل قبولی برخوردار باشد.
 5.    گزارش به رویدادهای ورزشی داخلی هرات پرداخته باشد.

نامزدان این بخش های جشنواره، مشخصات و لینک‌های نمونه‌های کاری خود را به ایمیل awards.airms@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۷ ثور سال ۱۳۹۷ خورشیدی است.

یادداشت: برندگان این جشنواره در یک همایش با شکوهی در هرات به مناسبت ۳ می،  روز جهانی آزادی مطبوعات اعلام خواهند شد. قابل یادآوری است که هر فرد فقط در یک بخش و رسانه‌ها در دو بخش بیشتر نمی توانند کارهای رسانه‌ای شان را نامزد کنند.

صلاح الدین سلجوقی کی بود؟

علامه صلاح الدین سلجوقی در سال ۱۲۷۴ هجری شمسی در شهر باستانی هرات در یک خانوادهء متدین و اهل دانش و فضیلت بدنیا آمد. او شاعری بزرگ، پژوهشگری زبردست، روزنامه‌نگار حرفه‌ای  و دولتمرد افغانستانی بود که مقدمات علوم عربی و ادبیات  پارسی را نزد پدرش فراگرفت.

مرحوم سلجوقی در پست‌های مختلف دولتی در هرات و کابل ایفای وظیفه نمود. چنانچه در سال ۱۳۰۰ خورشیدی مدیر معارف در زادگاه اش هرات شد و با خلاقیت و نبوغ سرشارش به خدمات ارزنده‌ای ر چارچوب وزارت معارف پرداخت  و بحیث مدیر جریدهء « اتفاق اسلام » و جریدهء « فریاد» در هرات مشغول گردیده و خدمت نمود.  سپس رهسپار کابل شده  و مدتی را به صفت آموزگار به تدریس منطق و ادبیات  در مشهورترین مکاتب کابل پرداخت و همزمان عضو فعال دارالتألیف نیز بود.

مرحوم سلجوقی در پست های گوناگون دولتی از قبیل مدیریت جریدهء « ثروت» ، مدیر مطبوعات وزارت امور خارجه،  منشی دارالتحریر شاهی ، کنسول افغانستان در بمبئی، ژنرال کنسول افغانستان در دهلی  و مستشار در سفارت افغانستان در کراچی خدمت کرد.

اولین گام در جهت توسعه مطبوعات، تاسیس ریاست مستقل مطبوعات در افغانستان بود که اولین رییس آن صلاح الدین سلجوقی بود. او راستای تدوین اصولنامه مطبوعاتی و رشد روزنامه‌ها  و مجلات در کشور تلاش های بی نظیری کرد.

او یکی از نویسندگان تأثیر گذار بر روند فرهنگی افغانستان بود که آثار ماندگاری در عرصه های فلسفه، ادبیات، هنر، دین، و سیاست از خویش به جا گذاشت.

علامه سلجوقی در جوزای سال ۱۳۴۹ درگذشت و ضایعه ای بزرگ بر فرهنگ و تاریخ افغانستان فرود آمد.

بنابراین این جوایز رسانه‌ای، برای بزرگداشت از شخصیت و جایگاه علمی و رسانه‌ای علامه صلاح الدین سلجوقی روزنامه‌نگار، پژوهشگر، دانشمند و شاعر بزرگ به نام او  نام‌گذاری شده است.

 

کارگاه گزارشگری چندرسانه‌ای برای زنان خبرنگار در هرات

کارگاه گزارشگری چندرسانه‌ای برای زنان خبرنگار در هرات

به سلسله برنامه های آموزشی برای زنان خبرنگار، کارگاه چهار روزۀ و رایگان آموزش”گزارشگری چندرسانه‌ای پیشرفته” توسط انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان برای زنان خبرنگار در هرات،  برگزار می‌شود.
دانشجویان دختر رشتۀ ژورنالیزم و زنان خبرنگار در هرات می‌توانند در این کارگاه عملی شرکت کنند.
این سیمینار توسط  فیصل کریمی استاد رسانه‌های جدید دانشگاه هرات به پیش برده می‌شود.
زمان: شنبه ۷ اسد تا سه شنبه ۱۰ اسد ۱۳۹۶ از ساعت ۲:۰۰ تا ۵:۰۰  بعد از ظهر
مکان: دفتر انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان، خیابان گوهرشاد، جادۀ لیسه امیرعلی شیرنوایی، کوچۀ پشت مکتب طلوع سعادت.
تعداد پذیرش فقط ۲۰  نفر است.
علاقه‌مندان برای ثبت نام  و شرکت در این سیمینار به شماره ۰۷۰۸۱۹۸۶۶۸ تماس بگیرند.
در پایان کارگاه به اشتراک کنندگان گواهی‌نامه داده خواهد شد.

 

طلوع نیوز جایزۀ “شبکه خبری پیشگام افغانستان” را بدست آورد

طلوع نیوز جایزۀ “شبکه خبری پیشگام افغانستان” را بدست آورد

جایزه “شبکه خبری پیشگام افغانستان” در جشنواره جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات به شبکه طلوع نیوز اهدا شد.

تندیس ویژه این جایزه از سوی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان به مناسبت سوم می روز جهانی آزادی مطبوعات به این رسانۀ خبری داده شد.

فیصل کریمی، رئیس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان می‌گوید که جایزه “شبکه خبری پیشگام افغانستان” به پاس اطلاع رسانی حرفه‌ای، گسترده، تاثیرگذار و شجاعانۀ  طلوع نیوز  به این رسانۀ خبری اهدا شده است.
جاوید زیارتجایی نماینده این شبکه در هرات، امروز این جایزه را در همایش ویژه روز جهانی آزادی مطبوعات و اعلام جشنواره جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی از مسوولان انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان دریافت کرد.

جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی همه ساله از سوی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان به فعالیت‌های رسانه‌ای برتر در افغانستان داده می‌شود.

اهدای جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات

اهدای جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات

دومین جشنوارۀ “جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات” به مناسبت سوم می روز جهانی آزادی مطبوعات برگزار شد. این جشنواره رسانه‌ای از سوی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان با حضور مقام‌های محلی هرات، استادان دانشگاه، خبرنگاران، مدیران رسانه‌ها و فرهنگیان هرات در سالن غازی مان الله خان در هرات برگزار شد.

فیصل کریمی برگزار کننده و رییس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان می گوید که هدف از برگزاری جشنواۀ جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات، تشویق جامعه رسانه‌ای، ایجاد رقابت سالم حرفه‌ای بین خبرنگاران و رسانه‌های محلی و تقدیر از فعالیت‌های برتر رسانه‌ای هرات  است.

به گفته او بهترین فعالیت‌های رسانه‌ای هرات در ۱۲ بخش از سوی هیئت داوران متخصص و با تجربه در یک روند رقابتی مشخص شدند و تندیس ویژه و جوایز این جشنواره را از آن خود کردند.

در همین حال محمد آصف رحیمی والی هرات با شرکت در این جشنواره،  از برگزاری این جشنواره به نیکویی یاد کرد و گفت که خوب است که از کارهای رسانه ای برجسته و حرفه ای تقدیر شود. او دریافت این جوایز رسانه‌ای را به برندگان آن تبریک گفت.

از سوی دیگر آریا روفیان رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، از برگزاری این جشنواره در هرات ستایش کرد و تاکید که این جشنواره زمینه افزایش رقابت سالم در بین خبرنگاران و رسانه ها فراهم خواهد کرد.

سهیلا عرفانی رییس دانشکدۀ ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه هرات نیز در سخنرانی در این جشنواره گفت:” جشنواره‌ای که امروز برگزار گردید، باعث انگیزه دهی به بسیاری از کارمندان و رسانه‌های محلی هرات شد و جشنواره‌هایی از این دست می‌تواند جهت رشد رسانه‌ها موثر باشد.”

در این جشنواره ۱۲ فعالیت رسانه‌ای برتر تندیس مقام اول این جوایز رسانه‌ای را بدست آوردند و ۹ تن دیگر که مقام های دوم و سوم را در بخش های مختلف بدست آوردند.

بهترین فعالیت‌های رسانه‌ای هرات در جشنواره جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی:

 1.  بهترین بسته خبری تلویزیونی: خبرهای آریانا هرات

۲٫  بهترین وبسایت خبری هرات: وبسایت خبری وطن ۲۴

۳٫ بهترین بهترین برنامه تحلیلی: برنامه تحلیلی مکث تلویزیون آسیا

۴٫ بهترین بسته خبری رادیویی: خبرهای رادیو مردم

۵٫  بهترین فعالیت‌ خبرنگاری  در رسانه های اجتماعی: کانال خبری مسج نیوز

۶٫ بهترین گزارش رسانه‌ای: گزارش نقیبه بارکزی

۷٫ بهترین رسانه چاپی هرات: روزنامه  اتفاق اسلام

۸٫ بهترین عکس  ژورنالیستی: عکس کودکان معدن کار از عزت الله علیدوست

۹٫ بهترین گویندگی خبر: اسدالله تیموری گوینده خبر رادیو مردم

۱۰٫ بهترین نوآوری رسانه‌ای: اپلیکیشن هرات من

۱۱٫ بهترین گزارش ورزشی هرات: امیدهای تازه فوتبال ساحلی افغانستان از واسع احمدی

۱۲٫ بهترین برنامه طنزی: برنامه “ایشته خا شد؟” تلویزیون عصر

برای برندگان مقام اول این جشنواره تندیس ویژه جشنواره با طراحی شرکت چشتی، یک بورسیه تحصیلی لیسانس با ۶۰ درصد تخفیف از سوی دانشگاه خصوصی کهکشان شرق اهد شد. شرکت شهاب سیکلت یک عراده موتور سایکل را نیز به یکی از برندگام مقام اول اهدا کرد. بنیاد عاطفی نیز  به ۱۲ برنده جوایزی اهدا نمود.

فراخوان جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات

فراخوان جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات

 

انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان به مناسبت “ ۳ می روزجهانی آزادی مطبوعات” و به خاطر پشتیبانی از  فعالیت‌های خبرنگاران با استعداد و رسانه‌های حرفه‌ای،  دومین جشنوارۀ بهترین‌های رسانه‌ای هرات را زیر نام “جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی” برگزار می‌کند.

جشنواره پارسال، تحت عنوان بهترین‌های رسانه‌ای هرات دایر شد اما امسال این جایزه رسانه‌ای، برای بزرگداشت از شخصیت و جایگاه علمی و رسانه‌ای علامه صلاح الدین سلجوقی روزنامه‌نگار، پژوهشگر، دانشمند و شاعر بزرگ به نام او  نام‌گذاری شده است.

“جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی در هرات” در یک رقابت آزاد و حرفه‌ای توسط هیئت داوران متخصص، مسلکی و با تجربۀ حرفه‌ای در این بخش‌ها اهدا می‌شود.

 1. بهترین گزارش رسانه‌ای
 2. بهترین عکس خبری
 3. بهترین گویندگی خبر
 4. بهترین بستۀ خبری رادیویی
 5. بهترین بستۀ ‌خبری تلویزیونی
 6. بهترین برنامه‌های تحلیلی
 7. بهترین گزارش ورزشی
 8. بهترین وب‌سایت خبری
 9. بهترین فعالیت خبرنگاری در رسانه‌های اجتماعی
 10. بهترین رسانۀ چاپی
 11. بهترین نوآوری رسانه‌ای
 12. بهترین برنامه طنزی

چگونگی ارائۀ درخواست‌ها

رسانۀ محلی هرات و خبرنگاران فعال در این ولایت، می‌تواند کارهای حرفه‌ای شان را در بخش های ذکر شده در این جشنواره   نامزد کنند. رسانه‌ها و افراد علاقه‌مند و واجد شرایط، آثار خود را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۶ ثور سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.

 کی‌ها بهترین‌ها را انتخاب می‌کنند؟

برندگان ”جوایز رسانه‌ای صلاح الدی سلجوقی” در یک رقابت آزاد و حرفه‌ای، توسط یک هیئتی از داوران مستقل  متخصص، با تجربۀ کار و تدریس ژورنالیزم در دانشگاه، برگزیده خواهند شد. هیئت داوران، آثار و تولیدات ارسالی به جشنواره را  بر اساس معیارهای هر بخش از جمله رعایت اصول حرفه‌ای ژورنالیزم، نوآوری، اثربخشی آثار در جامعه ارزشیابی خواهند کرد و برندگان را برخواهند گزید.

۱- شرایط نامزدی بهترین گزارش سال هرات

 • گزارش‌ها متمرکز بر موضوعات  مهم سیاسی – اجتماعی هرات  از جمله نا امنی، مبارزه با فساد، آموزش و پرورش، حقوق بشر و یا مسایل توسعه و… باشد.
 • گزارش‌های نامزد شده تاثیری و یا تغییر در جامعه ایجاد کرده باشد.
 • گزارش معیارهای ژورنالیزم تحقیقی را در خود داشته باشد.
 • معیارهای حرفه‌ای ژورنالیزم در تهیه گزارش‌ها رعایت شده باشد.
 • گزارش در یکی از رسانه‌های نشر شده باشد.
 • گزارش حداکثر در یک سال اخیر تهیه و نشر شده باشد.

نامزدان این بخش، مشخصات و لینک‌های آثار خود را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت درخواست‌ها ۲۵ اپریل ۲۰۱۷ است.

۲- شرایط نامزدی بهترین بستۀ خبری رادیویی هرات

 • بستۀ خبری رادیویی از ۳۰ دقیقه بیشتر نباشد.
 • بستۀ خبری رادیویی حداقل در شش ماه اخیر در یکی از رادیوهای محلی هرات تهیه و نشر شده باشد.
 • رادیوی مورد نظر در حال حاضر در هرات فعالیت داشته باشد.
 • حداقل سه نمونه از بسته‌های خبری که در فواصل مختلف سال تهیه شده باشد را دبیرخانه جشنواره فرستاده شود.
 • بیشتر محتوای تولید شده بستۀ خبری باید محصول انحصاری رسانه مورد نظر باید باشد.
 • معیارهای حرفه‌ای ژورنالیزم در تهیۀ بستۀ خبری رعایت شده باشد.
 • تنوع و جذابیت در جریان بسته خبری رادیویی رعایت شده باشد.

رسانه‌های نامزد این بخش، مشخصات و پیوندهای (لینک‌های)  آثار خود را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۶ ثور سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.

۳- شرایط نامزدی بهترین بستۀ خبری تلویزیونی هرات

 • بستۀ خبری تلویزیونی از ۳۰ دقیقه بیشتر نباشد.
 • بستۀ خبری تلویزیونی حداقل در شش ماه اخیر در یکی از تلویزیون های محلی هرات تهیه و نشر شده باشد.
 • تلویزیون مورد نظر در حال حاضر در هرات فعالیت داشته باشد.
 • بیشتر محتوای تولید شده بستۀ خبری تلویزیونی باید محصول انحصاری رسانه مورد نظر باید باشد.
 • حداقل سه نمونه از بسته‌های خبری که در فواصل مختلف سال تهیه شده باشد به دبیرخانه جشنواره فرستاده شود.
 • معیارهای حرفه‌ای ژورنالیزم در تهیه بستۀ خبری رعایت شده باشد.
 • تنوع و جذابیت در جریان بستۀ خبری تلویزیونی رعایت شده باشد.

رسانه‌های نامزد این بخش، مشخصات و لینک‌های آثار خود را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۶ ثور سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.

۴- شرایط نامزدی بهترین فعالیت خبرنگاری در رسانه‌های اجتماعی – هرات

 • خلاقیت و نوآوری‌هایی در تکنیک های اطلاع رسانی به مردم به کار برده باشد.
 • فعالیت خبرنگاری حداقل در دو رسانه اجتماعی برای اطلاع رسانی سریع و تعاملی به مردم استفاده شود. از جمله ( فیس بوک، تویتر، یوتیوب و تلگرام یا دیگر اپلیکیشن‌های گفتگویی)
 • کانال و یا صفحه خبرنگاری در رسانه‌‎های اجتماعی متعلق به فردی مسلکی و یا با تجربه سه سال در زمینه خبرنگاری باشد.
 • اصول و معیارهای ژورنالیزم در جریان اطلاع رسانی از طریق آن صفحه و کانال رسانه های اجتماعی به کار رفته باشد.
 • کانال و یا صفحه در رسانه‌های اجتماعی در بین مردم و جامعه رسانه‌ای پرمخاطب و محبوب باشد.
 • در اطلاع رسانی دقیق، حرفه‌ای و سریع پیشگام بوده باشد.

نامزدان این بخش، مشخصات و لینک‌های  رسانه‌های اجتماعی خود را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۶ ثور سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.

۵- شرایط نامزدی بهترین گویندگی در رسانه‌‌های هرات

 • گویندۀ برحال در یکی رسانه‌ های محلی هرات باشد.
 • حداقل سه سال تجربۀ کاری حرفه‌ای داشته باشد.
 • معیارهای حرفه‌ای گویندگی در رادیو تلویزیون را آن رعایت شده باشد
 • صدای خوب و یا تصویر مناسب گوینده دربرنامه نامزد شده به کار رفته باشد.
 • تکنیک های گویندگی در آن برنامه به درستی رعایت شده باشد.

نامزدان این بخش، مشخصات و لینک‌های نمونه‌های کاری خود را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۶ ثور سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.

۶- شرایط نامزدی بهترین برنامه‌های تحلیلی هرات

 • حداقل سه سال تجربۀ کاری در اجرا و گردانندگی برنامه‌های تحلیلی را داشته باشد.
 • گردانندۀ برحال در یکی از رسانه‌های محلی هرات باشد.
 • معیارهای ژورنالیزم و گردانندگی را در اجرای برنامه در نظر گرفته باشد.
 • برنامۀ تحلیلی نگاه تحقیقی و عمقی به رویدادها داشته باشد.
 • برنامه تحلیلی تاثیر و یا تغییری در جامعه ایجاد کرده باشد.
 • لینک حداقل سه نمونه از آخرین برنامه های تحلیلی به دبیرخانه جشنواره فرستاده شود.
 • سوژه برنامه تحلیلی درباره رویدادها و تحولات هرات باشد.

نامزدان این بخش، مشخصات و لینک‌های نمونه‌های کاری خود را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۶ ثور سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.

۷- شرابط نامزدی بهترین وب‌سایت خبری هرات

 • وب‌سایت خبری نامزد شده حداقل در شش ماه اخیر ساخته شده باشد.
 • در اطلاع رسانی سریع پیشگام باشد و روزانه حداقل ۵ نوشتهۀ حرفه ای منتشر نماید
 • مطالب منتشر شده در وب سایت تولید انحصاری خود آن باشد.
 • در وب‌سایت خبری زمینۀ تعامل با کاربران را در حد قابل قبولی فراهم شده باشد.
 • وب‌سایت خبری نامزد شده دارای قالب زیبا و حرفه‌ای با امکانات و خدمات بالایی داشته باشد.
 • نامزد شده امکانات و ابزارهای خدماتی لازم را برای زیبایی و ارایه خدمات بیشتر داشته باشد.
 • از عناصر مختلف رسانه ای (متن، صدا، عکس، ویدیو و گرافیک) در مطالب وب‌سایت استفاده شده باشد.
 • بیشتر مطالب منتشر شده در وب سایت درباره رویدادهای هرات باشد.
 • دارای رتبه بالایی در رتبه بندی وب سایت الکسا داشته باشد.

نامزدان این بخش، مشخصات و لینک‌ وب‌سایت  خود را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۶ ثور سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.

۸- شرایط نامزدی بهترین عکس خبری هرات

 • تکنیک ها و معیارهای عکاسی خبری را در عکس به کار رفته باشد.
 • حجم عکس‌های نامزد شده دستکم چهار میگابایت باشد.
 • عکس‌ها با کامرۀ حرفه‌ای گرفته شده باشد.
 • عکس متعلق به خود نامزد باشد و از جای دیگر نگرفته باشد.
 • عکس در یکی از رسانه ها نشر شده باشد.
 • عکس حداقل در جریان یک سال اخیر گرفته شده باشد.

نامزدان این بخش، مشخصات و نمونه‌های کاری خود را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۶ ثور سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.

۹- شرایط نامزدی بهترین گزارش ورزشی هرات

 • گزارش ورزشی از  یکی از رسانه‌های محلی هرات باشد.
 • نوآوری‌ها و خلاقیت‌های ویژه‌ای در گزارش ورزشی به کار رفته باشد.
 • اصول و معیارهای حرفه‌ای گزارشگری را در روند گزارش ورزشی به کار رفته باشد.
 • گزارش ورزشی از غنامندی های قابل قبولی برخوردار باشد.
 • گزارش به رویدادهای ورزشی داخلی کشور پرداخته باشد.

نامزدان این بخش، مشخصات و لینک‌های نمونه‌های کاری خود را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۶ ثور سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.

۱۰-  شرایط نامزدی بهترین رسانهء چاپی هرات

 • رسانۀ چاپی حداقل دارای دو سال پیشینۀ در هرات باشد.
 • دارای صفحه آرایی و طراحی زیبا باشد.
 • حداقل در یک سال گذشته به طور مداوم در هرات چاپ شده باشد.
 • اصول و معیارهای ژورنالیزم در نوشتن مطالب رسانۀ چاپی رعایت شده باشد.
 • بیشتر مطالب نشر شده در رسانۀ چاپی انحصاری از خود رسانه و یا کارمندان آن باشد.
 • اصول و معیارهای نگارش رسانه‌ای را در حد قابل قبولی رعایت کرده باشد.
 • حداقل سه شماره از رسانۀ چاپی که در یک سال اخیر چاپ شده باشد را به جشنواره فرستاده شود.
 • نشریه مورد نظر در هرات چاپ شده باشد.
 • رسانۀ چاپی جواز رسمی فعالیت داشته باشد.

۱۱- شریط نامزدی جایزه نوآوری رسانه‎ای هرات

 • – طرح نوآورانه نامزد شده می تواند در زمینه کارآفرینی رسانه ای، اینترنت، اپلیکشن حرفه ای، رسانه های اجتماعی، چندرسانه‌ای، تبلیغات، تحقیق رسانه‌ای و… باشد.
 • طرح نامزده شده راه حل و یا تسهیلات خوبی در زمینه اطلاع رسانی و کار رسانه ای فراهم کرده باشد.
 • طرح نامزد شده حداکثر طی یک سال اخیر تولید و آماده استفاده باشد.
 • به نیازهای عمده اطلاعاتی، رسانه‌ای و فن آوری جامعۀ هرات پاسخ داده باشد.

نامزدان این بخش، مشخصات طرح  مورد نظر خود  به دفتر را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۶ ثور سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.

 

۱۲- بهترین برنامه طنزی هرات

 • گونه طنز به طور کاربردی و حرفه ای در برنامه به کار رفته باشد.
 • برنامه طنزی تاثیر و یا تغییری در جامعه ایجاد کرده باشد.
 • از قالب های مختلف طنزی در آن استفاده شده باشد.
 • برنامه از محبوبیت و علاقه مندی خاصی در بین مخاطبان برخوردار باشد.
 • عمده ترین موضوعات داغ و نیازهای عمده جامعه را در قالب ظنر به تصویر کشیده باشد.
 • تکنیک های کارگردانی و تولید حرفه‌ای در ساخت برنامه به کار رفته باشد.
 • حداقل در یک ساخیر برنامه به طور متواتر از طریق یکی از رسانه های محلی هرات پخش شده باشد.

نامزدان این بخش، مشخصات طرح  مورد نظر خود  به دفتر را به ایمیل airms.awards@gmail.com  بفرستند. آخرین مهلت ارسال آثار ۶ ثور سال ۱۳۹۶ خورشیدی است.

یادداشت: برندگان این جشنواره در یک همایش با شکوهی در هرات به مناسبت ۳ می،  روز جهانی آزادی مطبوعات اعلام خواهند شد. قابل یادآوری است که هر فرد فقط در یک بخش و رسانه‌ها در دو بخش بیشتر نمی توانند کارهای رسانه‌ای شان را نامزد کنند.

دانشگاه خصوصی کهکشان شرق، شرکت صنغتی شهاب سیکلت، بنیاد عاطفی، شرکت ساخت مهر و لوحه فلزی چشتی، شرکت تولیدی پامیرکولا و آب میوه شفا حامیان مالی جوایز رسانه ای صلاح الدین سلجوقی هستند.

صلاح الدین سلجوقی کی بود؟

علامه صلاح الدین سلجوقی در سال ۱۲۷۴ هجری شمسی در شهر باستانی هرات در یک خانوادهء متدین و اهل دانش و فضیلت بدنیا آمد. او شاعری بزرگ، پژوهشگری زبردست، روزنامه‌نگار حرفه‌ای  و دولتمرد افغانستانی بود که مقدمات علوم عربی و ادبیات پارسی را نزد پدرش فراگرفت.

مرحوم سلجوقی در پست‌های مختلف دولتی در هرات و کابل ایفای وظیفه نمود. چنانچه در سال ۱۳۰۰ خورشیدی مدیر معارف در زادگاه اش هرات شد و با خلاقیت و نبوغ سرشارش به خدمات ارزنده‌ای ر چارچوب وزارت معارف پرداخت  و بحیث مدیر جریدهء « اتفاق اسلام » و جریدهء « فریاد» در هرات مشغول گردیده و خدمت نمود.  سپس رهسپار کابل شده  و مدتی را به صفت آموزگار به تدریس منطق و ادبیات  در مشهورترین مکاتب کابل پرداخت و همزمان عضو فعال دارالتألیف نیز بود.

مرحوم سلجوقی در پست های گوناگون دولتی از قبیل مدیریت جریدهء « ثروت» ، مدیر مطبوعات وزارت امور خارجه،  منشی دارالتحریر شاهی ، کنسول افغانستان در بمبئی، ژنرال کنسول افغانستان در دهلی  و مستشار در سفارت افغانستان در کراچی خدمت کرد.

اولین گام در جهت توسعه مطبوعات، تاسیس ریاست مستقل مطبوعات در افغانستان بود که اولین رییس آن صلاح الدین سلجوقی بود. او راستای تدوین اصولنامه مطبوعاتی و رشد روزنامه‌ها  و مجلات در کشور تلاش های بی نظیری کرد.

او یکی از نویسندگان تأثیر گذار بر روند فرهنگی افغانستان بود که آثار ماندگاری در عرصه های فلسفه، ادبیات، هنر، دین، و سیاست از خویش به جا گذاشت.

علامه سلجوقی در جوزای سال ۱۳۴۹ درگذشت و ضایعه ای بزرگ بر فرهنگ و تاریخ افغانستان فرود آمد.