کنفرانس “ایمنی  و حفاظت خبرنگاران و رسانه‌های هرات” برگزار شد

همایش “ایمنی  و حفاظت خبرنگاران و رسانه‌های هرات؛ چالش‌ها و پاسخ‌های جدید” به مناسبت سوم می روز جهانی آزادی مطبوعات  از سوی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان برگزار شد. این همایش به هدف آسیب شناسی وضعیت امنیتی خبرنگاران و نیز گرامی داشت از خبرنگاران کشته شده هفتۀ اخیر برگزار شد.

مقام‌های محلی، مسوولان امنیتی، خبرنگاران، مدیران رسانه‌ها و  شماری از استادان دانشگاه شرکت کردند.

عبدالوهاب صدیقی مسوول اجرایی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه ای افغانسات می گوید که تامین امنیت خبرنگاران  و   رسیدگی به پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران محور اصلی بحث این همایش است.

در این همایش پنلی با اشتراک جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، امین اللهامین آمر امنیت فرماندهی پلیس هرات، شاه‌پور صابر خبرنگار، فواد احمدی معاون کمیته مصوونیت و امنیت خبرنگاران نیز برگزار شد.

شاه‌پور صابر، خبرنگار در این برنامه  به چالش‌هایی  که سد راه فعالیت خبرنگاران در هرات قرار دارد پرداخت و ضمن نگرانی از نبود امنیت و تهدیدهای امنیتی علیه خبرنگاران، از خبرنگاران خواست تا متوجه این موضوع باشند که در چه محیط و شرایطی فعالیت می‌کنند.

وی می‌گوید؛ افغانستان بدترین مکان برای فعالیت‌های خبرنگاری است و حکومت نتوانسته “مشکلات امنیتی” را از راه بردارد.

وی در ادامه گفت، نیرو‌های امنیتی باید برخورد درست و منظقی با خبرنگاران داشته باشند.

در ادامه‌ی پنل به چگونگی  ثبت قضایای خشونت در برابر خبرنگاران از سوی کمیته مصوونیت و امینت خبرنگاران پرداخته شد.

گفته می‌شود عاملان بیشتر خشونت‌ها در برابر خبرنگاران به دادگاه کشانده نشده اند.

فواد احمدی، معاون کمیته مصوونیت و امینت خبرنگاران از موفقیت‌های این کمیته در ارتباط به رسیدگی قضایای خشونت در برابر خبرنگاران سخن گفت.

وی می‌گوید؛ برای اولین بار قضیه خشونت در برابر یک خبرنگار از سوی کمیته مصوونیت و امنیت خبرنگاران در هرات به دادستانی رفته است.

در همینن حال  در ادامه بحث جیلانی فرهاد، سخنگدوی والی هرات، گفت؛ حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران در اولویت کاری دولت افغانستان قرار دارد.

او در ادامه افزود، برای حفاظت از خبرنگاران برنامه‌های روی دست دارند که خبرنگاران را در دسترسی به اطلاعات می‌تواند خیلی کمک کند.

او می‌گوید حمایت ار خبرنگاران در “صدر برنامه‌های کاری” ولایت قرار دارد و از خبرنگاران خواست تا نکات ایمنی را مراعات کنند.

این در حالی است که امین الله امین، آمر امنیت فرماندهی پلیس در هرات در آغاز صحبت‌هایش این مساله را پذیرفت و از خبرنگاران خواست تا نکات ایمنی را در محل‌ رویداد رعایت کنند.

او در ادامه صحبت‌هایش از تمامی خبرنگارانی که ازسوی پلیس مورد توهین و خشونت قرار گرفته اند معذرت خواهی کرد.

این در حالیست که در سال ۲۰۱۷ در افغانستان، ۷۶ مورد خشونت در برابر خبرنگاران به ثبت رسیده است که شامل حملات مسلحانه که منجر به قتل لت وکوب شده است و عاملان آن عمدتاً دولت، طالبان و زورمندان محلی، بوده اند.

این همایش در حالی برگزار شد که هفته پیش ۱۰ خبرنگار و کارمند رسانه ای در نتیجه یک حمله انتحاری و تیراندازی درکابل و خوست کشته شدند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *