اهدای “جوایز رسانه‌ای صلاح الدین سلجوقی” در هرات

 

سومین جشنواره‌ی “جوایز رسانه‌ای صلاح‌الدین سلجوقی”  از سوی انستیتوت تحقیقات ومطالعات رسانه‌ای افغانستان به مناسبت سوم می روز جهانی آزادی مطبوعات در هرات برگزار شد.

در این جشنواره، به ۹ تولید حرفه‌ای رسانه‌ای در بخش‌های گزارش حرفه‌ای، عکس خبری، گویندگی خبر، بسته‌ی خبر رادیویی، بسته‌ی خبر تلویزیونی، برنامه‌ی تحلیلی، وب‌سایت خبری، گزارش ورزشی و فعالیت خبرنگاری در رسانه‌ی اجتماعی؛ انتخاب و برای برندگان تندیس ویژه جشنواره و جوایزی اهدا شد.

عبدالوهاب صدیقی مسوول اجرایی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان هدف از برگزاری این جشنواره را تشویق، ترغیب و انگیزه‌دهی خبرنگاران جهت تولید برنامه‌های بهتر رسانه‌ای موثر دانست.

آقای صدیقی افزود؛ حرفه‌ای ترین محصولات رسانه‌ای توسط تیم هیأت داوران متخصص و با تجربه‌ای انتخاب شده و اعضای انستیتوت در آن هیچ‌ نقشی نداشته اند.

در همین حال سهیلا عرفانی رییس دانشکده‌ی ژورنالیزم دانشگاه هرات، برگزاری چنین برنامه‌ها را برای افزایش انگیزه‌ی خبرنگاران موثر دانست.

خانم عرفانی می‌گوید: «برای این که رسانه‌ها پیشرفت کنند، باید این دوره‌ی گذار را طی کنند و امیدواریم این مقایسه‌ها گامی باشد برای حرفه‌ای کار کردن خبرنگاران ».

وی هم‌چنان از خبرنگاران محلی خواست تا در زیبانویسی توجه بیشتر داشته و دقت را فدای سرعت نکنند.

جوایز جشنواره در بخش های زیر به خبرنگاران و رسانه‌های برتر هرات اهدا شد:

جایزه بهترین گزارش تلویزیونی به نصیراحمد صالحی از تلویزیون آریانا هرات، جایزه بهترین گزارش رادیویی به عاطفه علی‌زاده از رادیو معراج، جایزه بهترین عکس خبری به رامین افشار عکاس آزاد، جایزه بهترین برنامه‌ی تحلیلی به طارق پیمان از تلویزیون آسیا، جایزه بهترین گویندگی خبر به عبدالله سلجوقی از رادیو معراج، جایزه بهترین بسته‌ی خبری رادیویی به رادیو معراج، جایزه بهترین کانال خبری در فضای مجازی به آژانس باختر، جایزه بهترین وب سایت خبری  به سایت خبری کهندژ  و جایزه بهترین گزارش ورزشی  به واسع احمدی اهدا شد.

در همین حال نصیراحمد صالحی خبرنگار تلویزیون آریانا و برنده‌ی بهترین گزارش تلویزیونی، برگزاری چنین برنامه‌ها را در وضعیت شکننده‌ی موجود برای روحیه‌دهی روزنامه‌نگاران موثر می‌داند.

وی می‌گوید: «چنین برنامه‌هایی برای خبرنگاران روحیه می‌دهد تا حرفه‌ای کار کنند وانگیزه‌ی خوبی می‌شود تا خبرنگاران بیشتر از پیش تلاش کنند ».

عاطفه علی‌زاده خبرنگار رادیو معراج و برنده‌ی بهترین بسته‌ی خبری رادیویی می‌گوید: «این برنامه‌ها برای خبرنگاران انگیزه می‌دهد تا بهتر کار کنند من سال گذشته هم کاندید بودم اما امسال تلاش بیشتری کردم و موفق شدم ».

خانم علی‌زاده می‌افزاید؛ این برنامه‌ها سبب می‌شود تا خبرنگاران با روحیه‌ی بیشتری کار کرده و برای شرکت در چنین رقابت‌هایی تلاش کنند.

هرچند برخی از داوران، محصولات رسانه‌ای امسال را نسبت به سال گذشته ضعیف‌تر خواندند، اما ابراز امیدواری کردند تا برگزاری چنین جشنواره‌هایی بتواند خبرنگاران را برای تولید بهترین محصولات رسانه‌ای ترغیب کند.

جشنواره‌ی جوایز رسانه‌ای صلاح‌الدین سلجوقی یکی از اقدام‌هایست که انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان از سال ۱۳۹۴ به این سو، جهت رشد محصولات رسانه‌ای و ایجاد رقابت سالم میان خبرنگاران برگزار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *