برگزاری کارگاه حق دسترسی به اطلاعات در هرات

دومین کارگاه آموزشی حق دسترسی به اطلاعات، برای شماری از مسوولان بخش روابط عمومی اداره‌های دولتی و خبرنگاران رسانه‌های محلی و ملی، از سوی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان در هرات برگزار شد. مسوولان انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان، هدف از راه‌اندازی این کارآگاه آموزشی را آموزش و افزایش آگاهی مسوولان روابط عمومی و خبرنگاران هرات از قانون دسترسی به اطلاعات عنوان می‌کنند.

عبدالوهاب وهاب صدیقی آموزگار این کارگاه می‌گوید: «ما خواستیم، خبرنگاران و مسوولان اداره‌های دولتی را کنار هم جمع کنیم تا تعامل بهتری میان شان ایجاد شود.» وی می‌افزاید، بسیاری از کارمندان اداره‌های دولتی نمی‌دانند که این قانون چیست و چه ماده‌هایی دارد.

شماری از اشتراک کننده‌گان، هدف از اشتراک در این کارگاه آموزشی را آگاهی بیشتر حق دسترسی به اطلاعات از اداره‌های دولتی می دانند. سودابه احراری، مدیر مسوول خبرگزاری بانوان افغانستان می‌گوید، با این‌که قانون حق دسترسی به اطلاعات وجود دارد اما بسیاری از مسوولان اداره‌ها دولتی هرات حاضر به دادن اطلاعات به خبرنگاران و شهروندان نیستند. به گفته او این سیمینار به خبرنگاران کمک می‌کند تا راه‌های استفاده از قانون را بیاموزند.

شماری دیگر از اشتراک کنندگان به این باور اند که برگزاری کارگاه آموزشی حق دسترسی به اطلاعات کمک می‌کند تا شکاف موجود میان اداره‌های دولتی و خبرنگاران از بین برود. حامد الهام، مدیر عمومی اطلاعات و ارتباط عامه‌ی ریاست محیط زیست ولایت هرات می‌گوید، برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌تواند شگاف موجود میان خبرنگاران و مسوولان در اداره‌های دولتی، در زمینه‌ی ارائه‌ی اطلاعات را از بین ببرد.

در همین حال نورالحق احمدی، آمر ارتقای ظرفیت ولایت هرات و یکی از اشتراک کنندگان این کارگاه می‌افزاید، گردهم آمدن مسوولان اداره‌های دولتی و خبرنگاران، فاصله‌ی گنگ میان خبرنگاران و مسوولان اداره‌های دولتی را از بین می‌برد و روند اطلاع‌رسانی را تقویت می‌کند. به باور وی، هر چقدر که رابطه‌ی یک اداره‌ با رسانه‌ها بهتر باشد، دستاوردها و چالش‌های آن اداره از طریق رسانه‌ها بهتر و بیشتر منعکس می‌شود.

این دومین کارگاه آموزش حق دسترسی به اطلاعات است که از سوی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان برای کارمندان و مسوولان روابط عمومی اداره‌های دولتی و خبرنگاران محلی هرات برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *